Inspirerande lista och självpepp
Jag hittade en lista över årets matdagar. Om listan är komplett vet jag inte men oj vad jag har missat många bra specialbakningsdagar. Förra söndagen firade vi Kanelbullens dag, det var det nog inte många som missade, men att det bara två dagar senare var gräddtårtans dag var det inte många som uppmärksammade. Stackars gräddtårtan! Men, varför är det inte gräddtårtans dag vid midsommar undrar ju jag då? Det är ju då jordgubbarna är mogna och gräddtårtorna gör sig (enligt mig) bäst på sommaren, på en äng, med uppdukad picknick…om det inte ösregnar förstås som det gjorde denna midsommaren när jag bjöd på en fantastiskt god gräddtårta.
På måndag den 12 oktober är det Äggets dag, vilket jag bör fira stort med tanke på alla ägg som går åt i Bakodysséköket. Vi står även inför den viktiga kladdkakans dag den 7 november. Jag är glad över att jag hittade listan för att jag är i behov av peppning just nu. Hösten rusar in och försöker lägga sin fuktiga och mörka filt över mig och bakningen går därför lite i slow motion. Men jag kränger och ålar mig ur dess grepp, stretar emot och försöker se solen och vill inte bli nertyngd. Det är bara att ge sig ut i den friska luften sätta mjölet på bordet och plocka fram energin och fantasin! Halloween, som också finns med på listan, är ju på intågande och det är sedan länge en stor bakhögtid hemma hos oss.
I eftermiddag kl 15 sätter Spanarna som vanligt igång och nutids-spanar i P1 och de börjar ofta programmet med att prata om att vi firar den ena eller andra dagen. Undrar vad de hittat att vi ska fira idag. Det står inget på min matlista just idag men räkmackans dag är på intågande och det låter lyckosamt. Den hoppas jag glida på.
Iiih, när jag precis publicerat detta ser jag att Kronägg firar äggets dag idag och inte på måndag! Hur är det egentligen med listan jag hittat?! Jag får göra bättre research. Så mycket för den räkmackan. Okej låt oss börja fira äggen. Leve hönan!

